Şimdi yükleniyor
×

Kış Koşullarında Uyku Tulumu Seçimi

kış uyku tulumu

Kış Koşullarında Uyku Tulumu Seçimi

Kamp tutkunları için doğa ile baş başa kalmanın mevsimi yok. 4 mevsim her koşulda kamp yapmaya hazır maceraperesttirler. Kış mevsimi de kamp yapmak için yılın en eğlenceli ve en keyifli dönemlerinden birisidir. Özellikle kamp tutkunları bu dönemleri (Sonbahar-Kış) doğanın, yazın hareketliliğinden sonra sessiz ve sakin kaldığı, huzurun dolmaya başladığı bir dönem olarak görürler.

Ancak kış kampı yaz kamplarından daha zahmetli olabiliyor. Doğru kamp ekipmanlarını seçmediğinizde, soğuk hava keyfinizi bozabiliyor ve kamp keyfinizi çileye çevirebiliyor. Bu nedenle soğuktan korunmak ve doğanın, kampın tadını çıkarabilmek için çadır ve giyim kadar uyku tulumu seçimine de özen göstermek gerekiyor.  

1 Kış Koşullarında Uyku Tulumu Seçimi

Uyku Tulumu Ne İşe Yarar?  

Uyku tulumları gece boyunca rahat uyumanıza ve böylece gündüz aktiviteleri için enerji toplamanıza yardımcı olan en önemli aksesuarlardan birisidir. Tulumların temel işlevi ise, vücut ısısının kaybedilmesini önlemek oluyor. Uyku tulumu, içeriye soğuk havanın girmesini de engelleyerek içerideki ısının korunmasını sağlıyor.

Tulumlar farklı mevsim koşullarına göre farklı sıcaklık değerleri taşıyor. Örneğin yaz ya da ilkbahar aylarında genellikle 5-15 derece tulumlar maksimum konfor sunuyor. Kış kampı için seçilecek uyku tulumlarının ise bölge koşullarına göre derecesi değişiyor. Kamp bölgesindeki hava durumuna göre -10 ya da -20 dereceye kadar olan tulumları seçebilirsiniz.

2-1 Kış Koşullarında Uyku Tulumu Seçimi

Kış Kampı İçin Uyku Tulumu Seçimi

Kış kampı için uyku tulumu seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunuyor. Uyku tulumu seçerken sizi uyurken zorlu hava koşullarından koruyacak modellere yönelmelisiniz. Bu nedenle öncelikle tulumunuzun derecesine özen göstermelisiniz. Derece gibi tulumda kullanılan yalıtım malzemesi de sizi soğuktan koruyacak unsurlardan biri oluyor. Suya dayanıklı, sentetik ya da kaz tüyü materyal kullanılarak üretilen uyku tulumu modelleri, kış kampı için en uygun modeller arasında yer alıyor. Kaz tüyü uyku tulumları hafif yapıları ve az yer kaplama özellikleri ile öne çıkarken, sentetik dolgu malzemeli modeller kaz tüyü tulumlara göre sudan daha az etkilenme işlevleri ile beğeni topluyor. 

3 Kış Koşullarında Uyku Tulumu Seçimi

Uyku Tulumunun Tasarımında Kullanılan Materyallere Dikkat Etmelisiniz

Kış kampı için tasarlanan uyku tulumlarında, yalıtım materyali olarak üç ana malzeme türü kullanılıyor. Her üç malzemenin de avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

1. Polyester : Uyku tulumlarında kullanılan yalıtım malzemelerinden biri, polyester. Polyester malzemeden yapılan sentetik yalıtım bütçeden tasarruf etmenizi sağlarken aynı zamanda sizi sıcak tutuyor. Nemlense bile sıcak tutma özelliğini koruyan polyester yalıtım, nispeten dayanıklı ve hipoalerjenik yapısıyla kullanıcıların en çok tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Ancak polyester yapısı gereği, diğer yalıtım malzemelerine göre biraz daha hantal olduğu için taşıması da güçleşiyor. 

2. Kaz Tüyü : Diğer bir seçenek olan kaz tüyü, birçok kampseverin tercihleri arasında ilk sırada bulunuyor. Sentetik yalıtıma göre çok daha sıcak ve dayanıklı olma eğilimindeki kaz tüyü yalıtımın kullanıldığı uyku tulumu, küçük bir pakete kolayca sıkıştırılıyor. Ancak nemlendiğinde veya ıslandığında yalıtım kabiliyetini kaybetmesi, kaz tüyü yalıtımın en büyük dezavantajı olarak kabul ediliyor. Bu nedenle kış kampı için kaz tüyü yalıtıma sahip uyku tulumlarının korunaklı bir şekilde saklanması gerekiyor. 

3. Kuş Tüyü : Suya dayanıklı kuş tüyünün yalıtım malzemesi olarak kullanıldığı uyku tulumlarında tüyler, nemin etkilerine karşı korunmak üzere işleniyor. Tüylerin nemden etkilenmemesi hem uyku tulumunun kullanım ömrünü uzatıyor hem de konforlu bir kullanıcı deneyimi yaşamanı sağlıyor. Neme ve suya dayanıklı olmasının yanı sıra sıcak tutması ve kolay taşınabilmesi bu tür uyku tulumlarını kış kampı için en ideal seçenek hâline getiriyor. 

4 Kış Koşullarında Uyku Tulumu Seçimi

Uyku Tulumları Nasıl Kullanılır?

Kış kampında sıcak kalmak için uyku tulumunun özellikleri yanında tulumu nasıl kullandığınız da önem taşıyor. İyi bir tulum seçmek, soğuktan korunacağınız anlamına gelmiyor. Konforlu bir uyku çekmek ve gün boyu kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmak için kış şartlarına uygun olarak seçtiğiniz tulumu, doğru şekilde kullanmanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gerekenlerin başında giysi seçiminiz de oluyor.

Her ne kadar günlük hayatta sıcak kalmak için kat kat giyinmek önerilse de kampta durum hiç öyle değil. Tulum, vücut ısının iç yüzeye çarpıp geri yansımasını sağlıyor ve bu döngü içeriyi sıcak tutuyor. Eğer yatarken kat kat giyinirseniz ya da üzerinizde çok kalın giysiler olursa, vücut ısınız giysinizle teniniz arasında kalıyor, dolayısıyla tulum da ısı yansıtma işlevini yerine getiremiyor. Bu nedenle tişört/üst içlik, polar ve eşofman altı/alt içlik uyku tulumu için yeterli oluyor. Tulum içine çıplak giren profesyonel kampçıların da azımsanmayacak kadar çok olduğunu paylaşmam gerekli.

Tulumun ekstrem hava koşulları için uygunsa, sadece tişört ve iç çamaşırla da tulumun iç kısmının sıcak olmasını sağlayabilirsiniz. Diğer bir unsur tuluma girdikten sonra hava çıkış noktalarının tümünü kapatmak. Fermuarın ve baş kısmındaki büzgülerin hava kaçışını engellediğinden emin olmanız gerekiyor. Üşümemek için göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerden bir diğeri ise, uyku tulumununuzun tamamen kuru olması. Sadece dış kısmın değil, iç kısmın da kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Uyku tulumunda terlemek bile içerisinin nemlenmesine ve bir süre sonra üşümenize neden olabiliyor. Ayrıca tuvalete gitme işini de kesinlikle ertelememelisiniz. Çünkü vücut, idrarı sıcak tutmak için belirli bir enerji harcıyor ve bu durum da uyku kalitesini düşürüyor. Son olarak sıcaklık ve konforu artırmak için uyku tulumunu matla tamamlayabilirsiniz. 

5 Kış Koşullarında Uyku Tulumu Seçimi

Uyku Tulumu Nasıl Temizlenmeli ve Saklanmalı?

Uyku tulumunun her kamptan sonra yıkanması gerekmiyor. Tedarikli bir kampseverseniz ve tulum içliği kullanıyorsanız, tulumunuz temiz kalıyor ve tulumu yılda birkaç kez yıkamanız yeterli oluyor. Uyku tulumunun kirli ve nemli bir şekilde saklanması bakteri ve küf oluşumuna yol açıyor. Bu nedenle uzun süre kullanmayacaksanız, ürünü temiz ve kuru bir şekilde saklamanız önemli. Uyku tulumunu kuru temizlemeye vermeniz, kuru temizlemede kullanılan kimyasallar nedeniyle tavsiye edilmiyor. Bunun yerine tulumunuzu elde ya da çamaşır makinesinde yıkamanız, uyku tulumunun özelliklerini koruyarak daha uzun süre kullanılmasını sağlıyor. 

Ürünü elde ya da makinede yıkarken özelliklerini olumsuz etkilememek için deterjan kullanılmaması ve soğuk suda yıkanması gerekiyor. Elde yıkandığında asarak değil sererek kurutulması, makinede yıkandığındaysa sıkma yapılmaması uyku tulumunun uzun ömürlü kullanımını destekliyor. 

Bir sonraki etkinliğe kadar uyku tulumunu kaldırmanız gerektiğinde, tulumu asarak veya büyük bir bez torbaya koyarak saklamanız önemli. Asarak sakladığınızda yalıtım malzemesi ezilmekten kurtuluyor. Bir bez torba içinde saklandığında da tulum nefes alıyor ve yalıtım malzemesi korunuyor. 

İzcilik ve Kampçılık başlığı altındaki sizler için derlenen yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Share this content: