Şimdi yükleniyor
×

Apple Wonderlust Etkinliği 12 Eylül 2023

apple wanderlust

Apple Wonderlust Etkinliği 12 Eylül 2023

Apple Wonderlust Etkinliği 12 Eylül 2023, sizlere bu yıl gerçekleştirilen ve canlı takip ettiğim ve sizlerle paylaşacağım Apple etkinliğinin özetini yapacağım.

Sözü çok uzatmadan hemen başlamak istiyorum. Öncelikle Apple bu yıl 2030 yılına kadar tüm ürünlerini karbon nötr yapmak için çalışmalara başladığını duyurdu. Bu doğa ve çevre açısından elbette çok olumlu bir adım. Tabii ki umarım bu sadece ürünlerin doğaya etkisini değil, üretim süreçlerinde de karbon nötr olacak bir adım atılması için bir başlangıç olur.

Açıkçası bu yıl etkinlik Apple fanlarını üzecek kadar ciddi bir şekilde sönüktü.  Öncelikle Apple Watch ile başlayalım. Yeni nesil Apple Watch bir önceki neslin neredeyse aynısı gibi, yeni bir sensör gelmiş ve sensör sayısı yediden sekize geçerken, ekran parlaklığı da 2000 nitten, 3000 nite çıkmış durumda. Yani aslında Apple Watch Ultralarda birinci nesil ultra ile aynı parlaklık diyebiliriz ki zaten 2000 nit parlaklık bile güneş altında bile gayet net okunma imkânı sunuyor. Yani ekran okunması zor olsa evet ama bunun için yeni modele geçiş yapmanın pek bir anlamı yok. Apple Watchlar ayrıca artık yeni nesil işlemcisi S9 SİP işlemci ile geliyor olacak. Bu yeni nesil işlemci ile Apple Watchlarda %30’a varan performans iyileştirmesi olacağı belirtildi.

Elbette yine ekranda olduğu gibi zaten performans olarak gayet başarılı olan bir önceki nesil Apple Wathcunuzu değiştirmeniz için geçerli bir yenilik gibi durmuyor. Bunların dışında elbette birçok yeni özellik yeni Watch IOS ile desteleyen eski sürüm saatlere de geliyor olacak. Bu noktada güzel ve aktif kullanılabilecek bir özellik olan double tap özelliği geliyor.

Örneğin telefonunuz çalıyor ya da alarm çalıyorsa baş ve işaret parmaklarınızı birbirine çift tıklayarak tık tık yapıyorsunuz ve telefondaki işlemi sonlandırabiliyorsunuz. Güzel bir özellik olmuş, hepimiz bazen yaşıyoruz açıkçası sağ elimizi kullanmadan telefonumuzu açmamız ya da kapatmamız gerekebiliyor ve bu durumlar için iyi bir geliştirme olmuş. Bunun dışında açıkçası hemen hemen her şey aynı. Ayrıca artık iş ortakları ile birlikte kordonlarda da geri dönüştürülebilir malzemeler ile üretmeye özen göstermişler.

1-1024x576 Apple Wonderlust Etkinliği 12 Eylül 2023

iPhone 15 ise artık dinamik adaya (Dynamic Island) kavuştu ve yeni modellerin renkleri çok daha şirin ve göze hoş gelen renklerde telefonlar, yeşili pembesi vs. gerçekten çok inanılmaz güzel duruyor iPhoneların telefon ekran parlaklıkları 2.000 nite çıktı, artık fakat anlamadığımız bir şekilde bu kadar kaliteli bir ekranken yine 120 hz. Desteği ekranlarda yok.

Anlamakta gerçekten zorlanıyorum artık neredeyse tüm amiral gemisi telefonlarda bulunan yüksek yenileme hızı iPhone gibi, teknolojiyi sürükleyen amiral gemisi bir telefonda 2023 yılında halen ekranı düşük yenileme hızında ve sosyal medyada gezinirken, oyun oynarken halen pırr pır pır kaymalı, ama onun dışında gelen geliştirmeleri ben beğendim, neler var derseniz 48 megapiksellik, iPhone 14 Pro’dan alışık olduğumuz kamera düz cihazlara da geldi ve bununla beraber tabii ki gece performansının çok daha iyi olacağı 48 megapiksel ile güzel fotoğraflar çekilebilecek.

Diğer bir önemli detay da artık Apple’da USB Type-C’ye en sonunda geçiş yaptı. Elbette Pro sürümü hariç anlamsız bir şekilde diğer modellerindeki veri aktarım hızını kısıtlamış olsa da yine de Apple severler için artık baş belası lightining kablosundan kurtulacakları anlamına geliyor bu. Artık yeni nesil tüm telefonlar tüm dünya da tek tip kablo ile veri aktarabilecek ya da şarj olabilecek. Bu yapının içine geçte olsa bu inadından vazgeçen Apple’ın dahil olması çok güzel oldu.

Aslında bu karar ile bile Apple gerçek çevreci adımını atmış oluyor. Ayrıca iPhonelardaki Acil Durum özelliğinin kapsamı da genişlemiş durumda. Elbette halen Türkiye bu özelliği kullanamıyor. iPhone artık yeni nesil A17 Pro çip ile geliyor olacak. Tamamen yeni nesil bir işlemciden bahsediyoruz burada. 3 nanometrelik bir mimariye sahip bu işlemcide 19 milyar transistör barınmakta. Bu da yaklaşık olarak saniye de 35 trilyon işlem yapılabileceği anlamına geliyor.

Yani kabaca aslında bir işlemcinin içinde 19 milyar işçinin çalıştığını söyleyebiliriz. Bir önceki nesil iPhone modelleri ise 5 nanometrelik mimariye sahip bir işlemci kullanmaktaydı. Artık bilgisayarlarınızda oynayacağınız tüm oyunları telefonunuzda da oynayabileceğinize dair bir bilgi paylaşıldı. Örneğin artık Red Racing gibi desteklenmeyen baız oyunlar artık donanımsal olarak desteklenir durumda olacaklar.

Ayrıca yeni iPhone havacılık e uzay endüstrisinde kullanılan standartlarda titanyum tasarıma sahip olarak raflarda yerini alacak. Bir kötü haber ise ilk iPhonedan beri alışık olduğumuz ve ikonik yandaki sessize alma tuşu/mandalı kalkacak deniyordu. Bu mandal iPhone 15’te durmaya devam ediyor ama Pro sürümünde gitti. Bunun yerine aksiyon/fonksiyon tuşu denen bir tuş geldi.

Şimdi bildiğiniz gibi iPhonelarda yer alan 3 tuşa da farklı baskılarda farklı görevler atayabiliyorsunuz. Mesela ses kapatmaya 2 kere basınca bunu 3 kere basınca bunu 4 kere basınca bunu yapsın ya da ses açma ya da güç tuşunda da aynı şekilde. Şimdi hali hazırda 3 tuşa da farklı baskılarda farklı fonksiyon atamaları yapabiliyorken 4. bir fonksiyon tuşu koymanın anlamını çözemedim.

Üstelik bu tuşa tek basmada ekran kilitliyken bile görev yapacak şekilde fonksiyon atanması cebinizde ya da çantanızda kafasına göre atanan işlemi yapması gibi bir işlem oluşturabilir. Bu kararın nedenini bilemesemde ikonik bir tuşun kaldırılarak yerine fonksiyon tuşu neden eklenir anlamadım.

Önümüzdeki günlerde daha fazla detay açıklandıkça ve ürünleri inceleme fırsatı bulabilirsem daha detaylı bir yazı sizler ile paylaşıyor olacağım.

Bilim ve Teknoloji alanındaki diğer haberler için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Share this content: