Şimdi yükleniyor
×

İZCİLİKTE BALTA VE KÜTÜK SEMBOLİZMİ

izcilik baltası

İZCİLİKTE BALTA VE KÜTÜK SEMBOLİZMİ

İzcilikte balta ve kütük sembolizminin yeri önemlidir.

Balta ve Kütük sembolü 1919’da ilk Wood Badge’de Francis Gidney tarafından, Gilwell Organizasyonu ile İzcilik Organizasyonunu birbirinden ayırmak için tasarlandı. Gidney, Gilwell Park‘ın izciliğin ticari veya idari merkezi olması fikrine uzaktı. O daha çok, doğada izciliğin felsefi olarak şekillendiği bir yer oluşturmanın peşindeydi.

İzcilere Wood Badge kurslarında verilen eğitimlerde, bir kütüğe gömülen balta ve bıçakların daha güvenli olduğu öğretiliyordu.

Gidney bundan ilham aldı ve Gilwell Park’ın totemi olarak balta ve kütüğü seçti.

Bu logo, Wood Badge lider eğitimi ile felsefi olarak güçlü bir şekilde ilişkilendirildi ve bugün de Gilwell Eğitim Metodu’nun bir sembolü olarak kullanılıyor.  Kütükteki balta sembolü, esas olarak İngiltere’nin Fatih William tarafından işgali ve fethinden sonraki feodalizm döneminden kalmadır. O dönemde, ormanlar da dahil olmak üzere mülk, toprak sahibi baronlara ve şövalyelere aitti.

Değiştirilmiş bir kölelik biçiminde, toprağa bağlı olan serflerin ormandaki ağaçlardan odun kesmeleri yasaktı. Sadece kesilmiş odun toplamalarına izin veriliyordu. Bir asilzadenin ormanında balta taşıyan biri görüldüğü zaman, bu onun hakkını hizmetle kazandığına delalet ediyordu.

Sembolik olarak, bir baltanın gözü kare şeklinde olmalıdır. Sap buna göre yontulmalıdır. Çelik kafa uygun temperli olmalı ve her zaman keskin tutulmalıdır.

Yetenekli bir kullanıcının baltası her zaman dengelidir. Yoksa sap kırılarak kullanıcısını tehlikeye atar. Balta, hizmet yoluyla kendini kanıtlamış vasıflı bir oduncunun en kıymetli aracıdır.

Odalizm döneminden kalma bu semboller Gilwell Eğitim Metodu’na 2000’li yılların başında aktarıldı.

Bugün bu eğitimi tamamlayanlar, kendilerini “hizmet ve sadakat”a adamış kabul edilirler.

İzcilik ve Kampçılık başlığı altındaki sizler için derlenen yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Share this content: