Şimdi yükleniyor
×

Marmot – Never Summer Uyku Tulumu İncelemesi

marmot

Marmot – Never Summer Uyku Tulumu İncelemesi

Marmot – Never Summer Uyku Tulumu İncelemesi, Kış kampçılığının önemli ekipmanlarından biri olan uyku tulumu, insan vücudunun ürettiği ısıyı yalıtarak rahat bir uyku geçirmesini sağlayan bir kamp ekipmanıdır.

Uyku tulumunun temel çalışma mantığı insan vücudu ile dış ortam arasında ısı izolasyonu sağlamaktır. En ekonomik yalıtım malzemesi sabit havadır. Yani vücudumuz ile dış ortam arasında sabit bir hava katmanı yaratabilirsek vücut ısımızın dış ortama geçişini engelleyebiliriz. Bu izolasyon ortamı ise genellikle elyaf ya da kaz tüyü ile daha stabil olarak sağlanabilmektedir.

Marmot – Never Summer

Bu incelememde Marmot firmasının Never Summer modeli uyku tulumunu inceleme imkanı buldum. Never Summer, adından da anlaşılacağı üzere ağır kış şartları için üretilmiş dolgu malzemesi olarak kaz tüyü kullanılmış bir uyku tulumudur. Oldukça sıkıştırılıp küçültülebilen, hafif ve yumuşak bir uyku tulumu olması önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Hafif ve çok rahat sıkıştırılarak ciddi anlamda küçülebilmesi sebebiyle sırt çantası ile yapılan seyahatler, tırmanışlar ve özellikle de kış kampları için oldukça uygun bir ürün olduğunu söyleyebilirim.

 Marmot - Never Summer Uyku Tulumu İncelemesi
 • 650-fill sertifikalı gerçek kaz tüyü dolgu
 • Su geçirmez yapı
 • İlave kaz tüyü dolgulu ayak bölümü
 • Ayak ve göğüs bölgesinde iki adet cep sobası koyma bölümü
 • Göğüs ve kafa olmak üzere çift kolay büzgü sistemi
 • Sıkışma önleyicili ana YKK fermuar
 • 30D ripstop özellikli dış kumaş
 • Sağ ya da sol fermuar posizyonu
 • Ağırlık: 1450gr
 • Sıkıştırılmış hacim: 10.7lt
 • Konfor derecesi -18° C
 • Extreme yalıtım derecesi -39° C

Değerlendirme

Marmot su geçirmez özelliği ve yumuşak dokusuyla ve hafifliğiyle oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sırt çantası ile seyahat halinde olacaksanız ya da yüksek irtifa dahil sert hava koşullarında da kullanacaksanız gayet başarılı bir ürün. Türkiye’de dağcılık adına aşırı zorlu hava koşullarının yaşanmadığını düşünürsek Never Summer modeli, dağcılık gibi doğa sporları ile uğraşanların Türkiye içindeki 2000-3500 mt. aralığındaki irtifalardaki her türlü kış faaliyetlerinde gönül rahatlığıyla kullanılabilecekleri bir üründür.

6650-fill sertifikalı güçlü kaz tüyü dolgusuyla sıkıştırma torbasından çıktığı andan itibaren orjinal şişkin formuna dönebiliyor. İyi yalıtımlı bir matla beraber donmadan geceyi rahatlıkla geçirmenize olanak sağlayacaktır. -10 dereceden daha soğuk bir havada tulum içerisine çorap ve polar pantolon, polar üst ve bere giyerek, tüm büzgüleri ve özellikle de göğüs büzgüsünü tam kapattığınızda oldukça konforlu bir iç bölge sıcaklığı elde edebiliyorsunuz.

Marmot – Never Summer uyku tulumu -39° C derecelik extreme koruma derecesiyle oldukça iyi bir tulum. Tulumun bakımının iyi yapıldığı ve kullanım ve saklama konusunda doğru talimatlar uygulandığı sürece yıllarca sorunsuz şekilde kullanılabilir. Kaz tüyü olması sebebiyle özellikle faaliyet sonrasında eve döndüğünüzde asarak uygun koşullarda muhafaza ederseniz ve çamaşır makinesinde yıkamazsanız uzun süre teknik özelliklerini kaybetmez ve daha uzun süre yıllarca kullanabilirsiniz.

İzcilik ve Kampçılık başlığı altındaki sizler için derlenen yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Share this content: