Şimdi yükleniyor
×

Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 10 Hayvan

en güçlü dişler

Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 10 Hayvan

Dünya üzerindeki en güçlü ısırığa sahip hayvanların hangileri olduğunu biliyor musunuz? Hem karada hem de suda yaşayan canlılar arasındaki güçlü dişleri ve çeneleri olan ısırma uzmanlarını sizin için derledik.


Her hayvanda, hayatta kalmak için bazı saldırı ve savunma mekanizmaları olur. Otçul canlılar genelde kaçarak hareket ettiği için daha hızlı olurlar. Etçil canlılar da onlara yetişmek için hızlı hareket edebilecek şekilde evrim geçirmişlerdir, ancak bu canlıların önemli bir özelliği daha var.


Bir ısırık kaç kg basınç uygulayabilir? Hazırsanız, bu korkutucu olduğu kadar hayran olunası canlılara yakından bakalım:


Dünyanın En Güçlü Isırığına Sahip Hayvanlar


Aslan


1-1024x771 Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 10 Hayvan


Isırık Şiddeti: 650 PSI (45,7 kg / cm2)


Ormanın Kralı lakabını sonuna kadar hak eden Aslan, güçlü bacakları ve güçlü çeneleriyle birlikte en büyük canlıları bile öldürebiliyor. Geniş bir avlanma havuzuna sahip olan aslanlar, genelde sürüler halinde yaşıyorlar. 


Bengal Kaplanı


2 Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 10 Hayvan


Isırık Şiddeti: 1.050 PSI (47 kg / cm2)


Hindistan yarımadasında yaşayan Bengal Kaplanları, tüm kedigiller arasında en uzun dişlere sahip canlıdır.. Bu kaplanların ön dişleri 7,5 ila 10 cm arasında olabiliyor. Bufalo, geyik, domuz gibi büyük hayvanları kilometrelerce kovalayacak kondisyona sahip olan Bengal Kaplanı, tek seferde 27 kg ’a kadar yemek yiyebilmektedir.


Sırtlan


3-1024x576 Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 10 Hayvan


Isırık Şiddeti: 1.100 PSI (77 kg / cm2)


Kendi ağırlıkları sadece 60 kg ağırlığa kadar çıkabilen Sırtlanlar, genelde leşçi olarak kabul edilirler fakat aslında durum tam olarak öyle değil. Zoologlar, Sırtlanların öğünlerinin % 50 ’sini kendilerinin yakaladığını söylüyor. Saatte 60 km hıza kadar koşabilen bu canlılar, güçlü çene yapısı ve keskin dişleriyle fil gibi büyük canlılar hariç pek çok otobur hayvanı yakalayabilmektedirler.


Kuzey Amerika Boz Ayısı


4 Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 10 Hayvan


Isırık Şiddeti: 1.160 PSI (81,5 kg / cm2)


Ağırlıkları 680 kg ’a kadar ulaşan Boz Ayılar, diğer ayılar arasında en saldırgan tavır sergileyen tür olarak biliniyor. Carnivore Takımının karada yaşayan en büyük üyesi olarak bilinen bu türün, tek silahı dişleri değildir, en az dişleri kadar iyi kullandıkları pençeleriyle de dikkat çekiyor.


Goril


5-1024x427 Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 10 Hayvan


Isırık Şiddeti: 1.300 PSI (91 kg / cm2)


Yaşayan en büyük insansı primat olan Goriller, maymungiller sınıfının en büyük temsilcisi olarak bilinirler ve yaygın bilinenin aksine, sadece yumuşak muz yemez. Aynı zamanda fındıkları kırar, sert sürgünleri, ve yumruları da çiğner. Normalde bir otobur olan bu tür, tehdit algıladığında son derece saldırgan bir tavırla korunmak amacıyla dişlerine başvurabilir.


Su Aygırı


6 Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 10 Hayvan


Isırık Şiddeti: 1.800 PSI (126,5 kg / cm2)


Afrika Kıtası’nın en tehlikeli hayvanlarından biri olarak kabul edilen Su Aygırları, bulunduğu konuma göre son derece agresif canlılar olabilirler. Üstelik tek bir ısırıkları aslan ya da timsah gibi canlıları öldürebilir. Çok geniş bir açıyla açabildiği ağız yapısı, güçlü çene yapısıyla birleştiğinde Su Aygırını durdurulamaz bir güç yapıyor. 


Jaguar


7 Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 10 Hayvan


Isırık Şiddeti: 1.500 PSI (105.4 kg / cm2)


Diğer tüm kedilerin aksine yetenekli bir yüzücü olan Jaguar, bu yeteneği sebebiyle sık sık balık ve kaplumbağalarla beslenir. Özellikle kaplumbağa ve armadilloların kalın kabuğunu kırabilecek güçte basınç uygulayan bu canlı, kara avlarında da hatırı sayılır derece başarılıdır.


Amerika Timsahı


Isırık Şiddeti: 2.125 PSI (149 kg / cm2)


Amerika Birleşik Devletleri ’nin doğu kesimlerinde, genellikle Florida ve Loisiana ’daki nehir, göl ve bataklıklarda yaşayan Amerika Timsahı diye anılan bu türün erkekleri 3,5 – 4,5 metreye ulaşan boyları ve 450 kg ağırlığıyla kendi alanında besin zincirinin en üstündeki canlılardandır. Bir insana saldıracak kadar büyük olan bu timsahlar, genelde balık ve kaplumbağa tercih ederler.


Tuzlu Su Timsahı


9 Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 10 Hayvan


Isırık Şiddeti: 3.700 PSI (260 kg / cm2)


Boyları 7 metreye ağırlıkları ise 1 tona kadar ulaşan vahşi Tuzlu Su Timsahları, karşınıza çıkacak en tehlikeli canlılar arasında gösterilebilir.Yaşayan en güçlü sürüngen diye anılan bu tür, inanılmaz boyutlarda basınç uygulayabilen ağız yapısı, hızıyla birleştiğinde çok tehlikeli bir avcı olabiliyor. 


Büyük Beyaz Köpekbalığı


10 Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 10 Hayvan


Isırık Şiddeti: 4.000 PSI (281 kg / cm2)


Denizlerin en korkulan canlılarından biri olan Büyük Beyaz Köpekbalıkları, 7 metreye kadar ulaşan boylarıyla ve 2 tona ulaşan kiloları ile ılıman sularda ve özellikle okyanusa kıyısı olan ülkelerde her sene çok sayıda can alıyor. Testere tasarımında devasa dişlere sahip bu canlı, avını gözüne kestirdiğinde o canlının pek fazla şansı kalmıyor.

Gez, gör, ye… Gezilecek yerler listenize eklemeniz gerekenler, mutlaka görmeniz gerekenler, yemeğe doyacağınız her şey bu linkte mevcuttur.

Share this content: