Xiaomi Otonom Arabası İlk Kez Trafikte Görüntülendi

xiaomi

Elektrikli otomobil sektörüne giriş yapmaya hazırlanan Xiaomi’nin otonom özellikli elektrikli test aracı sokaklarda görüntülendi.

Akıllı cihazlarda dünyada büyük bir pazar payına sahip olan ve ülkemizde özellikle cep telefonu ve elektrikli scooter başta olmak üzere bir çok tüketici elektroniği ürünü ile tanınan Çin’li teknoloji devi Xiaomi, son dönemlerde elektrikli ve otonom özellikli otomobil üreteceği iddialarıyla gündeme geliyordu. Şirket, bu projesini henüz yeni doğrulamışken ve aracın render görüntüleri ortaya çıkmışken yeni bir gelişme yaşandı.

Çin’in sosyal medya uygulaması Weibo üzerinde paylaşılan bir fotoğrafta, Xiaomi’nin otonom elektrikli otomobili trafikte görüldü. Aracın canlı fotoğrafları, otomobilin gerçekten Xiaomi’ye ait olup olmadığını tespit etmekte pek de yeterli olmadı. Fakat aracın üzerinde Xiaomi’nin şu anda ne üzerinde çalıştığını gösteren bir cihaz yer aldı.

Xiaomi’nin test aracının üzerinde yer alan bölümde Lidar sensörlerinin ve diğer otonom teknolojilerin yer alan bir ekipman olduğu gözlemlendi. Otonom ve elektrikli olan araç, piyasaya çıktığında, Xiaomi elbette bu kadar büyük ekipmanlara yer vermeyecektir. Bunun yerine araç bünyesinde daha küçük boyutta, aracın fiziksel sınırlarını aşmayacak cihazlar bulunacaktır.

Xiaomi Otonom Arabası İlk Kez Trafikte Görüntülendi

Xiaomi, geçtiğimiz aylarda medya ile paylaştığı açıklamalarında, aracın üretim tarihini ve yapacağı yatırımı açıklamıştı. Şirketi CEO’su aracın seri üretiminin 2024’ün ilk yarısında başlayacağını paylaşmıştı. Otonom elektrikli araç projesine yaklaşık 10 milyar Yuan (1,5 milyar Amerikan Doları) yatırım yapılacağı bilgisi paylaşılan önemli haberler arasında yer aldı.

Bilim ve Teknoloji alanındaki diğer haberler için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön