Şimdi yükleniyor
×

Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ?

spotify

Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ?

Spotify podcast yükleme nasıl yapılır, Spotify’da nasıl üye olunur, Spotify Podcast yayınları hakkında tüm detaylar bu yazımda.

Podcast yayınlarınızı Spotify uygulamasına eklemek için yapmanız gerekenleri adım adım derleyerek bir yazı haline getirdim. Spotify’ın özellikle lider podcast yayın uygulamaları Gimlet ve Anchor satın alımları sonrasında podcast dinleyici ve trafik oranları büyük bir artış gösterdi ve bu platformda elbette yayıncılara da önemli oranlarda dinleyici sağlamaya başladı.

Bir podcast yayıncısı olarak bu fırsatı değerlendirmek ve yayınlarınızı Spotify Podcast listeleri içerisinde yayınlatmak için uyulması gereken bazı kriterler var. Uymanız gereken kriterleri ve podcastinizi Spotify’a ekleme adımlarını aşağıdaki yazı da detaylı bir şekilde anlatıyorum.

2-1024x506 Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ?

Spotify Podcast Listeleme Kriterleri Nelerdir ?

 • Podcast kayıtları ISO/IEC 11172-3 MPEG-1 Part 3 (MP3) formatında ve 96 – 320 kbps bitrate aralığında olmalı.
 • Bölümler 200MB’ı ve 83 dakikayı aşmamalı.
 • Podcast görseli kare (1:1) oranda ve yüksek çözünürlüklü PNG veya JPEG formatında olmalı.
 • Bölüm başlıkları Spotify ekranlarında kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatabilmek için 20 karakteri aşmamalı.
 • Tüm RSS feed’ler başlık, görsel içermeli ve en az bir podcast bölümü önceden kaydedilip yayınlanmış olmalı.

Spotify’a Podcast Yükleme:

 • Spotify for Podcasters sayfasına giderek kullanıcı hesabınızla giriş yapın. Eğer daha önceden açtığınız bir Spotify hesabınız yok ise yeni bir hesap oluşturun.
 • Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ilk sayfada “Get Started” butonuna basın.
3-1024x636 Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ?
 • Kullanıcı sözleşmenizi (EULA) okuyun ve ardından uygunluk durumuna göre yan kısımda bulunan kutucuğu tikleyerek kabul edin. Yan kısımda küçük bir kutu içinde isminizi de yazmanızı isteyecek, bu alanı da doldurmayı unutmayın.  “Continue” butonuna basarak devam edin.
4 Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ?
 • Belirtilen kutuya podcastinizin RSS linkinizi yerleştirip ve devam “Next” butonuna basın.
5-1024x488 Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ?

NOT : Spotify bu aşamda önce RSS FEED’i test eder. Eğer RSS Feed içerisinde bir hata varsa uyarı çıkarır. Eğer bir hata çıkmaz ise sağ tarafta podcastinizin adını, logosunu ve açıklamasının bir örneğini gösterir. Tüm bilgiler doğru görünüyor ve bir hata çıkmadıysa devam edebilirsiniz.

 • Podcast bilgilerini isteyen bu sayfada “Podcast Detayları” yani, ülke seçimi, dil, kategori ve bağlı olduğunuz hosting servis sağlayıcı bilgilerini doldurup devam edin.
 • Son sayfada podcastin tüm bilgilerini kontrol edin ve herhangi bir sorun yoksa “Submit” butonuna tıklayarak yayınınızı Spotify’a yüklenmesi için gönderin.

Tüm bu bilgileri doldurmak en fazla 10 dakika zamanınızı alıyor. Spotify podcast başvurunuz sonrasında 2 ile 5 iş günü değerlendirme süreci olacağını belirtse de başvurular genellikle bir kaç saat içerisinde onaylanıyor. Yinede başvuruların 5 güne kadar bir onay süreci olabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Başvuru sonrası onaylanan podcastler için Spotify herhangi bir bilgilendirme yapmadığı için başvuru sahibinin ara ara girip podcastinin Spotify’da listelenip listelenmediğini görmek için arama yapması gerekli.

Bu manuel ekleme yöntemi dışında da kimi podcast hosting servisleri yayınları otomatik olarak Spotify’a ekleme ve listeleme hizmetini veriyor. Manuel ekleme yapmadan önce hosting servisinizin böyle bir desteği olup olmadığına bakıp yoksa manuel eklemeyi yapmaknızda fayda var.

Spotify’ın, sektörün öncüleri Gimlet Media ve Anchor’u satın alarak girdiği podcast sektöründe, hızla yeni dinleyicileri bünyesine katarken, podcast yayıncıları için de önemli bir trafik kaynağı haline geliyor. 

Bilim ve Teknoloji alanındaki diğer haberler için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Share this content: