Şimdi yükleniyor
×

Oto Kiralama / Rent a Car Sektörü Nereye Gidiyor ?

oto kiralama

Oto Kiralama / Rent a Car Sektörü Nereye Gidiyor ?

Oto Kiralama / Rent a Car sektörünü değerlendiren Dr. Barbaros Çıtmacı, “Sektör, yıllık bazda satılan her 4 binek aracın 1’ini almakta; ikinci el tarafında ise her 40 araçtan 1’inin satışını gerçekleştiriyor.” diyor.

Operasyonel filo kiralama, ilk ortaya çıktığı zaman dilimine göre neredeyse 25 yıllık bir süreci tamamladı. Sektörün aktif büyüklüğü 25 milyar TL ‘nin üzerine çıktı, müşteri sayısı 65 bini geçti ve toplam araç parkı da 360 bin seviyesinde. 2010-2019 döneminde (pandemi dönemine kadar) yıllıklandırılmış artışın yüzde 18 olması da dikkat çekiyor. Aynı dönemde GSYİH (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) büyümesinin ise yüzde 2-yüzde 4 arasında kaldığı ifade ediliyor. 2B Prodüksiyon ‘un CEO’su ve otomotiv sektörünün duayeni Barbaros Çıtmacı, “Filo kiralamada en büyük motivasyon, aylık sabit taksitlerle maliyetlerini kontrol eden, parasal ve beşeri sermayesini esas işine yönlendirmek isteyen kurumların varlığı…

1-4-1024x576 Oto Kiralama / Rent a Car Sektörü Nereye Gidiyor ?

Dr. Barbaros Çıtmacı, sektörün otomotiv merkezli yalnız finansal hizmetler yaklaşımıyla yönetilmesi gerektiğini, yatırım riski kadar finansal risklerin de ön planda olduğunu ifade ediyor. Filo kiralamada avro cinsinden kullanımın yüzde 80-yüzde 90’larda olduğunu; araçların kur geçişkenliği içermesine rağmen ikinci el tarafında önemli ölçüde TL olarak fiyatlandığını belirten Çıtmacı, filo kiralamanın; distribütör, servis ve satış sonrası, banka, ikinci el, ihale firmaları, müşteri, sigorta, ekspertiz gibi aktörleri içeren bir eko-sistem koordinasyonu olduğunun altını çiziyor. Sektör, yıllık bazda satılan her 4 binek aracın 1’ini almakta; ikinci el tarafında ise her 40 araçtan 1’inin satışını gerçekleştiriyor.

Barbaros Çıtmacı, “Filo kiralama artık ‘fiyattan maliyete’ geçişi desteklemeli ve bu yaklaşımın karşılık bulduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemde kiralama firmaları ajandalarını belirlerken otomotiv sektörünün getirdiği elektrikli / hybrid araçlar, benzin-dizel dengesi ve 2022 sonrasında da ülkemizde otonom araçlar gibi faktörlerin etkilerini ele almaları gerekiyor. Ayrıca şirketlerin daha etkin çalışmak bazında araç paylaşımı dahil yöntemleri uygulamasıyla mobilite ön planda olacak.” diyor. Çıtmacı, finansal tarafta ise piyasa riskini kontrol etmek için türev ürünlerin, IFRS/TFRS uygulamalarının çok daha fazla konuşulacağını ve sermaye piyasası ihraçlarıyla fonlama çeşitlendirilmesinin şart olduğunu, VDMK dahil ürünlerde ihraççılar arasında filo kiralama sektör oyuncularının da yer alması gerektiğinin altını çiziyor.

Araç Kiralama sektörünün çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi Nielsen iş birliğiyle hazırladığı ve 2020 yılı sonuçlarını içeren “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu”nu açıkladı.

Rapora göre, Operasyonel Araç Kiralama Sektörü geçen yıl Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 9,4’ü olan 57 bin 500 adet aracı filosuna kattı. Bu dönemde sektörün aktif büyüklüğü 39,6 milyar TL oldu.

Geçen yıl 2019’a göre yüzde 5,6 daralan sektörün filosunda bulunan araç sayısı ise 263 bin adede düştü. Sektörün 2019 sonundaki araç parkı 279 bin adet olmuştu.

Her telden, herhangi bir kategoriye sığdıramadığımız bilgilerin olduğu diğer yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

İlgili yazının kaynağı Dr.Barbaros Çıtmacı’nın şahsi blog sitesidir.

Share this content: