Şimdi yükleniyor
×

Miyokloni İrkilme Nedir, Neden Olur, Uykuya Dalarken Sıçrama, Titreme Hangi Durumlarda Olur?

miyokloni irkilme

Miyokloni İrkilme Nedir, Neden Olur, Uykuya Dalarken Sıçrama, Titreme Hangi Durumlarda Olur?

Genellikle uyku halindeyken zaman zaman ani irkilmeler yaşarız. Bunlar aslında Miyokloni irkilmeler olarak adlandırılırlar. Miyokloni irkilmeler kısa süreli ve istemsizdir. Bunu yaşayan vatandaşlar ard arda kas kasılması hissi yaşarlar. Gün içerisinde yorgunluğa bağlı olarak uykudan aniden sıçramalar oluşur. Bunun akabinde “Miyokloni irkilme neden olur? Neden uykuya dalarken aniden irkiliriz ?” sorularına bilim insanları tarafından yanıt aranmaya başlanıyor. Yazımızda Miyokloni irkilme hakkında merak edilen temel bilgilere ulaşıyor olacaksınız.

Gün içerisinde yorgun düşen bedenimiz zaman zaman uyku esnasında aniden irkilmeler yaşayabilir. Bunun diğer adı Miyokloni (Miyoklonus ya da Myoclonus olarak da bilinir), merkezi sinir sisteminden kaynaklanan bir veya birden çok kasta meydana gelen istemsiz ve kısa süreli kasılmalardır.

1 Miyokloni İrkilme Nedir, Neden Olur, Uykuya Dalarken Sıçrama, Titreme Hangi Durumlarda Olur?

MİYOKLONİ İRKİLME NEDİR, NEDEN OLUR ?

Miyokloni (Miyoklonus ya da Myoclonus olarak da bilinir), merkezi sinir sisteminden kaynaklanan bir veya birden çok kasta meydana gelen istemsiz ve kısa süreli kasılmadır. Bu duruma bir hastalık belirtisi demek doğru olmaz. Miyoklonik seğirmeler ani veya ardışık kas kasılması sonucu ortaya çıkar. Kasların kasılmasına pozitif miyoklonus, gevşemesine ise negatif miyoklonus adı verilmektedir.

Myolonus ‘un en yaygın türü uykuya dalma sırasında görülür. Bilim insanları uyku esnasındaki ani irkilmeleri bu faktöre bağlamaktadır. Bu kasılmalar elbette sinir sistemi hastalıklarından da kaynaklanabilir. Fakat hatırlatalım ki, bu durumu yaşamış insanların hepsinde sinir sistemi rahatsızlığı olduğu yorumunun yapılması yanlış bir bilgi olur. Kişi uykuya dalarken beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemi, gün içinde sürekli hareket ettikten sonra aniden hareketsiz kalan vücudu ölü sanar ve tekrardan harekete geçirmek için vücuttaki kaslara bir takım sinyaller gönderir. Bu sinyaller kasların, dolayısıyla da vücudun ani kasılmasına ve titremesine sebep olur.

2 Miyokloni İrkilme Nedir, Neden Olur, Uykuya Dalarken Sıçrama, Titreme Hangi Durumlarda Olur?

UYKUYA DALARKEN SIÇRAMA, TİTREME HANGİ DURUMLARDA OLUR ?

 • Anksiyete bozukluğu,
 • Huzursuz bacak sendromu,
 • Uykuda periyodik hareket bozukluğu,
 • Stres & depresyon,
 • Myoklonik epilepsi,
 • Uykuda solunum durması,
 • Yemeği kaçırmak & çok yemek yemek,
 • Normal vücut temposu üzerinde aşırı yorgunluk,
 • Enerji içeceklerinin çok fazla içilmesi,
 • Myclonic kasılmalar yaşanması,
 • Uykuya dalarken veya uykudan uyanırken tetiklenen beyindeki bazı merkezlerin uyarılmasından dolayı kas atmaları yaşanması,
 • Çok fazla kahve, çay, kola gibi kafein bazlı içecekler içilmesi,

Haberler başlığı altındaki sizler için derlenen yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Share this content: