Şimdi yükleniyor
×

Carry Trade Nedir?

carry trade

Carry Trade Nedir?

Carry Trade nedir, nasıl yapılır. Türkçe karşılığı Ara Kazanç Ticareti olan bu sistem hakkında detaylar, sizler için ekonomi ve para piyasaları uzmanı Dr. Barbaros Çıtmacı tarafından derlendi.

Carry Trade yani Ara Kazanç Ticareti Nedir?

Son zamanlarda trilyon dolarların üzerine ulaşmış olan Carry Trade piyasası, gerçekten güçlü bir piyasa olmasıyla beraber her geçen gün dikkat çeken finansal araçlardan biri olmaya hızlı bir şekilde başladı. Carry Trade, herhangi bir düşük faize sahip para biriminize borçlanarak bu parayı, yüksek faiz getiren bir para birimine yatırmanızla beraber elde edilen kazançtır.

Günümüz koşulları içerisinde kar büyüklüğü Carry Trade için çok yüksek olmasıyla beraber tercihi de bu yönde çok geniştir. Carry Trade okunuşu dilimizde “keri treyd” olarak telaffuz edilmektedir. Türkçe karşılığı ise Ara Kazanç Ticareti olarak bilinmektedir.

2-1024x576 Carry Trade Nedir?

Carry Trade Nasıl Yapılır?

Dr. Barbaros Çıtmacı işleyişi şu şekilde anlatıyor, Carry Trade yapmak için önce paranızı dolara yatırıp, daha sonra, istediğiniz ülke para birimine çeviriyorsunuz. Sonrasında ise değerlendirmek istediğiniz ülkenin yüksek faize sahip hazine kağıtlarına bu parayı yatırarak değerlendirilmesini bekliyorsunuz.

Barbaros Çıtmacı bizler için şöyle bir örnek ile anlatım bu yatırım modelimi örnekliyor.

Japon Bankasına 1000 yen borçlandığınızı düşünün. Bu durumda bu 1000 yeni ABD dolarına çevirirsiniz ve ABD hazine bonosuna yatırırsınız. Bu durumda inceleyeceğiniz şey ülkelerin bonolarıdır. Bu durumda yine örnek olarak, Japon bonosu %0, ABD bonusu %4,5 faiz ödemesi yapar. Bu durumda kar oranınız tam tamına %4,5 olur.

Yatırım yaptığınız her para biriminiz 10 birim borç alabilir olursanız, bu durumda her yatırımınız doğrultusunda da karınız 45 birim olacaktır. Bu şekilde aradaki faiz oranı farkına göre kazanç sağlamak her zaman piyasa içinde mümkün olacaktır.

Profesyonel iş ve yatırım insanlarının Carry Trade olarak piyasada yer alması oldukça yaygındır. Bununla birlikte bu yatırım alanında bulunan profesyonel iş ve yatırım insanlarının, büyük oranda çoğu piyasada bulunan tüm gelişmeleri de doğal olarak çok yakından takip ediyorlar. Bu sebeple de, ne zaman alış yapacaklarını ya da ne zaman satış yapacaklarını da piyasa izlenimlerine göre değerlendirir, mümkün derece her zaman en ucuz fiyattan alarak, en tepe fiyattan satmayı hedeflerler.

3-1024x538 Carry Trade Nedir?
Anahtar Kelimeler : Carry Trade, Carry Trade Ne Demek, Carry Trade Nedir, Arakazanç, Ara Kazanç, Ara Kazanç Ticareti, Ara Kazanç Ticareti Nedir, Ara Kazanç Ticareti Ne Demek, Ara Kazanç Sistemi, Ara Kazanç Sistemi Nedir, Ara Kazanç Sistemi Ne Demek, Dr. Barbaros Çıtmacı, Barbaros Çıtmacı

Carry Trade İçin Tercih Edilen Ülkeler

 • Genel olarak döviz kuru tarafında dalgalanmaların olabildiğince en az olduğu ülkeler tercih edilir, çünkü volatilite düşük olan bir ülke, borçlanarak alınan kredide de sizlere geri ödeme noktasında sürprizle karşılaşmanızı sağlamaz.
 • Bunlarla beraber faiz oranlarında da dalgalanmaların düşük olduğu ülkelerde Carry Trade işlemleri yapılır.
 • Son olarak yatırımcılar, ülke çapında risklerin olabildiğince az olduğu ülkeleri tercih ederler.
 • Buna göre Brezilya, Türkiye gibi ülkelerde Carry Trade oynama önerisi her zaman yanlış öneri olarak kabul edilir.
 • Daha stabil, döviz ve piyasasında dalgalanmanın az olduğu ülkeler tercih edilmesi gerekir.

Riskli Bir İşlem mi?

 • Her borsa dünyasında olduğu gibi burada da her zaman risk bulunmaktadır.
 • Risksiz hiçbir şeyden kazanç elde etmek mümkün değildir.
 • Doğrudan para birimleriyle ayrı ayrı işlem yapıyor olmanızdan dolayı, her para birimi çoğaldığında riskin de artması demektir.
 • Yazı içerisinde yer alan örneğe göre bakılırsa, ABD doları ile yen arasında değer kazanma- kaybetme noktasında yer değiştirirse, yatırımcı da bu durumda kazanç kaybı yaşamış olur.
 • Bu nedenle para birimlerinin de birbirleri arasında düzenli şekilde yatırım yaptığınız tarafın artışta olması önemlidir.
 • Bunun en büyük nedeni, Carry Trade yani Ara Kazanç Ticareti aracında para, sizin paranız değildir. Borç alarak bir para yatırdığınız ve buna göre süreçleri ilerletmek istediğiniz için herhangi bir risk karşısında, kendi paranız olmamasından dolayı size geri dönüşü de borç para açığını kapatma durumu düşebilir. Ufak bir puan dahi para birimleri arasında oynama, sizlere zarar getireceğini unutmayın.
Bu yazının orjinal içeriği Dr. Barbaros Çıtmacı’nın şahsi sayfasından alıntılanmıştır.

Her telden, herhangi bir kategoriye sığdıramadığımız bilgilerin olduğu diğer yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Share this content: