Şimdi yükleniyor
×

Ardanuçlu çocuklar bilim ve teknoloji ile buluşuyor.

ardanuç belediyesi

Ardanuçlu çocuklar bilim ve teknoloji ile buluşuyor.

Ardanuç İlçesindeki ortaokul öğrencileri bilim ve teknoloji ile uygulamalı olarak tanışma fırsatı buluyor. Kadıköy Belediyesi, Suadiye Gönüllüleri ve Ardunuç Belediyesi’nin katkılarıyla ilçede ayrıca dört yıldır çocuklar için yaz okulu düzenleniyor.

İstanbul, Kadıköy Belediyesi , Suadiye Gönüllüleri’nin YGA Bilim Seferberliği kapsamında, bilim kitleriyle birlikte yürüttüğü robotik kodlama eğitim çalışmaları, Ardanuç Belediyesi ile birlikte sürüyor. Ardanuç Belediyesi’nin de desteği ile Cumhuriyet Ortaokulu ve İmam Hatip Ortaokulunda okumakta olan altıncı ve yedinci sınıf öğrencileri, ara tatillerinde üç günlük bir çalışma ile teknoloji ve bilim içerikli çalışmalar gerçekleştirdiler.

Çalışma kapsamında 4 yıldır yaz okulu çalışmalarını birlikte yürüttükleri Kadıköy Belediyesi, Suadiye Gönüllüleri’ne teşekkür eden Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, “İmkandan uzak olan çocuklarımıza farklı etkinlikler yaptırmak için bilim ve deney kitleri ile beraber getirdikleri robotik kodlama etkinlikleriyle buluşturmak istedik” dedi. Belediye Başkanı Demir, Covid-19 pandemisi sebebiyle 2 yıldır ara verdikleri yaz okullarını bu yıl da devam ettireceklerini de duyurdu.

2-1024x576 Ardanuçlu çocuklar bilim ve teknoloji ile buluşuyor.

BU YAZ DA YAZ OKULUMUZ VAR

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, ara tatil döneminde Kadıköy Belediyesi Suadiye Gönüllüleri’nin öğretmenlerini getirmesi ve YGA bilim kitlerini sağlaması sayesinde özel bir etkinlik düzenlediklerini anlattı. İmam Hatip Ortaokulundan 15, Cumhuriyet Ortaokulundan 15 öğrencinin, ilçede düzenlenen eğitimlere katıldığını anlatan Demir, “Suadiye Gönüllüleri’ne ve bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Yaz tatillerinde yine Suadiye Gönüllüleri’nin katkısıyla yaz okulu, yaz etkinlikleri düzenleyeceğiz. Bu güzel haberi de şimdiden duyurmak istiyorum” dedi.

TEKNOLOJİK ALETLERİ NASIL KULLANDIĞIMIZI ÖĞRENİYORLAR

Anadolu İzcilik Federasyonu bünyesinde, Kadıköy Belediyesi ve Suadiye Gönüllüleri desteği ile Afife Jale İzci Ünitesi’nde İzci Lideri ve Robotik Kodlama öğretmenlerinden olan Ertuğ Karaduman ‘da, 4 yıldır Ardanuç’ta yaz okulu gerçekleştirdiklerini ve 1,5 yıldır da YGA Bilim ve Deney Setleri ile ilçede faaliyetler gerekleştirdiklerini anlatarak şu bilgileri verdi:

“2021 yılı ekim ayında YGA Bilim Seferberliği çalışmasını da yaz okulları projemize dahil ettik. Bu çalışmayla hedefimiz, Ardanuç ilçesindeki ortaokul seviyesindeki öğrencilerin bilim ve teknoloji ile uygulamalı olarak tanışmasını sağlayarak, gündelik yaşamdaki kullandığımız teknolojilerin nasıl çalıştığına dair öğrencilerin daha iyi bilgi sahibi olabilmelerini anlatabilmektir. Amacımız bu çalışma kapsamında, sürdürülebilir bir eğitim modeli oluşturarak, öğrencilerin yarınlara umutla bakmasını sağlamaktır.”

“TESLA’YA BENZEYEN OTONOM ARAÇ YAPTIM”

Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Can Yılmaz, eğitimlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, etkinlikte Tesla’ya benzeyen otonom bir araç yaptığını anlattı: “Bu araç iki tane hareket yönü veren sensörden oluşuyor. Karşısına engel çıktığı zaman engeli algılayan sensörler ile tekerleklerden birisi çalışmayı durduruyor ve aracımız yönünü engelin olmadığı yöne çeviriyor. Bu araçla ünlü otomobil üreticisi Tesla markasının bir küçük modelini yapmaya çalıştık. Bu araç önüne bir engel çıkınca diğer tarafa doğru hareket etmeye devam ediyor.”

Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Irmak Çapar ise, duyma engelliler için yaptığı kapı sensörünü tanıtarak, “Legodan yaptığımız eve duyma engelliler için uzaklık sensörü taktık. Duyma engelli birisi evdeyken, kapının önüne birisi geldiğinde, evin içinde ışıklar yanıp sönüyor ve engelli ev sakinini uyarıyor, onlarda ışıkla birlikte birinin geldiğini anlıyorlar” dedi.

Aynı şekilde Anadolu İzcilik Federasyonu bünyesinde, Kadıköy Belediyesi ve Suadiye Gönüllüleri desteği ile Afife Jale İzci Ünitesi’nde İzci Lideri ve Robotik Kodlama öğretmenlerinden olan Batu Demir ‘de, otonom araç projesinden söz etti ve araçların engelleri aşmak için kullandığı mekanizma hakkında detaylı bilgiler verdi.

Kaynak : Dokuz8Haber

Bilim ve Teknoloji alanındaki diğer haberler için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Share this content: