Şimdi yükleniyor
×

WordPress SEO

Wordpress Seo

WordPress SEO

Yoast SEO vs. Rank Math SEO Karşılaştırması – WordPress için daha iyi bir eklenti hangisidir?


Yoast SEO , SEO için çok popüler bir WordPress eklentisidir ve 5 milyondan fazla aktif yüklemeye sahiptir. Aslında sadece bu indirme istetistiki bile birçok insanın güvendiği sağlam bir seçenek olduğunun kanıtıdır.


Ve elimizdeki bir diğer eklenti ise Rank Math. Eklentinin popülerliği Yoast SEO ‘ya kıyasla indirme istatistikleri daha az olmasına rağmen çok iyi yorum ve kullanıcı geri dönüşlerine sahip olması bir karşılaştırma çalışması yapılması için iki eklenditiyi de karşımıza çıkartıyor.


Bu yazı hangisini seçmeniz gerektiği sorusunu getiriyor.


SEO ‘yu bu kadar önemli yapan nedir?


Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları, en alakalı web sitelerini arama kelimelerine ve kriterlerine göre bulmak ve sıralamak için çeşitli arama algoritmalarını kullanırlar. Ve buradaki kritik durum ise en üst sırada yer alan web sitesinin tüm trafiğin %70 ‘ini çekmesidir.


Dolayısıyla, sitenizin Arama Motorları Sonuç Sayfası (AMSS) ‘nın üst sıralarında var olmasını istiyorsanız, içeriğinizi düzgün bir şekilde optimize etmeniz önemli bir konudur. Ancak, bu gözüktüğü kadar çok zor olmak zorunda değildir ve WordPress kullanıcıları Yoast SEO veya Rank Math gibi SEO eklentilerini kullanarak bu işlemi kolayca düzenleyebilmekteler.


Hangi WordPress SEO Eklentisini Kullanmalıyım?


Artılarını ve eksilerini bulmak için Yoast SEO ‘yu Rank Math ‘a sabitlenelim, böylece hangi WordPress SEO eklentisinin sizin için en iyi olduğu konusunda daha iyi bir karar verebilirsiniz.


Yoast SEO vs. Rank Math – İnceleme


Eklentileri yüklemek ve etkinleştirmek, diğer herhangi bir WordPress eklentisini yüklemek kadar kolaydır. Ayrıca, etkinleştirildiğinde, her iki eklenti de WordPress gösterge tablosu kenar çubuğunuzda yeni bir bölüm oluştururlar. Burada eklentinin farklı özelliklerini ayarlayabilir ve içeriğinizin artan organik trafik için nasıl optimize edileceğini yapılandırabilirsiniz.


1-1 Wordpress SEO


Etkinleştirildiğinde, Rank Math ‘ın bir Rank Math hesabı girmenizi ya da oluşturmanızı ve web sitenize atamanızı gerektirdiğini belirtelim. Ayrıca, sorunsuz kullanıcı deneyimi için tüm seçenekleri almanıza yardımcı olacak bir kurulum sihirbazı başlatacaktır. Yoast SEO ise bir kullanıcı hesabı istemez ve ayrıca bu eklenti de bir “yapılandırma sihirbazı” sunar, ancak kullanıcının manuel olarak etkinleştirmesi gerekmektedir.


2 Wordpress SEO


Yoast SEO vs. Rank Math – Kullanıcı Arayüzü


UI söz konusu olduğunda, Yoast SEO estetikten çok işlevselliğe odaklanıyor. Elbette, iyi tanımlanmış kategoriler altında düzgün bir şekilde düzenlenmiş tüm seçeneklerle her şeyi yapabilirsiniz. Ama Yoast SEO UI fazlasıyla yavan görünüyor.


3 Wordpress SEO


Bu, özellikle işlevsellik ve estetiğin birbirinden apayrı özellikler olması sebebiyle bazı insanlar için bir önemsiz olabilir. Rank Math arayüzü ise sadece modern görünmekle kalmayıp aynı zamanda kullanıcı deneyimini de geliştiren görsel olarak çekici bir arayüze sahip.


4 Wordpress SEO


Yoast SEO – Rank Math – Anahtar Kelime Entegrasyonu


Anahtar kelime entegrasyonu, içeriğinizi arama motorları için optimize etmek için önemli faktörlerden birisidir. Bir kullanıcı belirli bir terimi aradığında içeriğinizin AMSS ‘de görünmesini sağlamak için yayınlarınızı ve sayfalarınızı ayarlanmış bir anahtar kelimeyle veya anahtar kelimeyle ilgili olarak optimize etmeniz gerekir.


5 Wordpress SEO


Konu içeriğiniz için anahtar kelime optimizasyonu olduğunda Yoast SEO mükemmel çalışmaktadır. Ücretsiz olarak, içeriğinizi tek bir anahtar kelime için sıralanacak şekilde optimize edebilirsiniz, premium sürümü ise birden çok anahtar kelime entegrasyonu uygulamanıza olanak tanır.


6 Wordpress SEO


Bu, Rank Math’ın pastada ki payı aldığı başka bir noktadır. Bu eklenti ile içeriğinizi en fazla 5 odak anahtar kelimesi için ücretsiz olarak optimize edebilirsiniz.


Bununla birlikte, özellik size arama hacmi, rekabet vb.İle ilgili önerilen anahtar kelimeler hakkında herhangi bir fikir vermez.


Yoast SEO vs. Rank Math – Schema.org Entegrasyonu


Schema.org, doğrudan AMSS ‘de zengin snippet’leri, yıldız derecelendirmelerini vb. etkinleştirmenizi sağlar. Bu, içeriğinizin öne çıkmasını sağlar ve tıklama oranlarını artırır.


7 Wordpress SEO


Şimdi, Rank Math ile ilgili pastadan bir dilim daha, bu da  web sitenizde olabilecek herhangi bir içerik için tam şema desteği sunmasıdır. Ancak, Yoast SEO bu noktada web sitenize schema.org entegrasyonu için başka bir eklenti yüklemeye zorlar.


Anlaşılır şekilde, hem SEO hem de Schema gereksinimlerinizi karşılayan tek bir eklenti yüklemek, iki ayrı eklenti ile uğraşmaktan çok daha iyidir. 


Yoast SEO – Rank Math – Google Search Console Entegrasyonu


Rank Math, Google Search Console verilerinizi takip etmeyi çok kolaylaştırır. Kurulum işlemi sırasında yapmanız gereken tek şey Gmail hesabınızı girmek ve doğrulamaktır ve WordPress kontrol panelinizde ilişkili Search Console verilerini alır.


Artık Yoast SEO, Google Search Console entegrasyonu sunuyor, ancak verilerinizi WordPress kontrol panelinizden izlemenin bir yolu yok.


Yoast SEO vs. Rank Math – Dış Bağlantı Yöneticisi


İçeriğinizle ilişkili harici giden bağlantılara nofollow etiketleri atamak yaygın bir uygulamadır. Bu, web tarayıcılarının sitenizin SEO puanını bağlantı hedefinin puanıyla ilişkilendirmemesini sağlar.


8 Wordpress SEO


Artık, HTML biçiminde köprü ile ince ayar yaparak bir nofollow etiketini içeriğinize dahil etmek çok kolay. 


Yoast SEO vs. Rank Math – Yönlendirme Yöneticisi


Gelişmiş kullanıcı deneyimi için hepimiz iç bağlantıları ve dış bağlantıları web sitemize dahil etmeliyiz. Ancak, hedeflenen ilgili bağlantı kaldırılmışsa, bu bağlantılar 404 – sayfa bulunamadı gibi hatalar oluşturabilir. Benzer şekilde, sitenizde de kırık bağlantılar olabilir.


Tüm bunlar kullanıcı üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir ve hemen çıkma oranlarının artmasına neden olabilir. Ancak, sorun bir yönlendirme yöneticisi kullanılarak hızlı bir şekilde çözülebilir. Bu noktada Rank Math ve Yoast SEO özel ve güçlü bir yönlendirme yöneticisi sunuyor.


9 Wordpress SEO


Tek fark, Rank Math’ın ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirmesi , Yoast SEO ile ise premium sürüme yükseltmeniz gerekiyor .


Yoast SEO vs. Rank Math – Resim ve Video SEO


Resimlerinize ve videolarınıza alakalı meta açıklamalar ve alt etiketler ekleyerek, web sitenize gelecek organik trafik olarak bu medya dosyalarından yararlanabilirsiniz.


Şimdi hem Yoast SEO hem de Rank Math, çeşitli ayarlarla görüntü dosyaları için SEO işlevleri sunuyor.


Video SEO ile ilgili olarak, Rank Math, genel trafik akışınızı artırabilecek Video Rich Snippet ‘leri ekleme seçeneğine izin veriyor. Video SEO için Yoast SEO ile daha birçok gelişmiş işlevsellik de mevcuttur, ancak hepsi eklentinin premium sürümünde saklanır.


Yoast SEO vs. Rank Math – İçerik Analizi


Her iki eklenti de içeriğinizi doğrudan WordPress yazı düzenleyicisinden analiz eder ve SEO puanınızı etkileyecek değişiklikler önerir.


Bununla birlikte, Yoast SEO özelliği kalitatif anlamda ele alır. Optimizasyonun sadece İYİ veya KÖTÜ olup olmadığını söylemek için içeriğinizi analiz eder.

10 Wordpress SEO


Rank Math ise bu yönü doğru şekilde işler. Her şeyden önce, içeriğinize 1’den 100’e kadar bir puan verilir, bu da yayınlarınızı ne kadar iyi optimize ettiğiniz konusunda çok daha açıktır. Bunun da ötesinde, önerileri çok net ve ayrıntılıdır, bu da onu uygulanabilir kılar.


Yoast SEO – Rank Math – XML ​​Site Haritası


XML site haritaları, Arama Motoru botları ve web tarayıcıları tarafından web sitenizdeki tüm farklı yayınlarda ve sayfalarda gezinmek ve bunları arama motoru veritabanında düzgün bir şekilde dizine eklemek için kullanılır. XML site haritaları olmadan, bu botlar sitenizdeki bazı yayınları kaçırabilir, bunun sonucunda hiçbir zaman AMSS ‘de görünmez.


Hem Yoast SEO hem de Rank Math bir düğmeye basarak XML site haritaları oluşturmanıza izin veriyor.


Yoast SEO vs. Rank Math – SEO Denetim Aracı


Bir SEO Denetim Aracı web siteniz (ler) genel SEO puanı hakkında ayrıntılı bir fikir verebilir. Bu, hangi alanlara sahip olduğunuzu ve hangi sorunların iyileştirilmesi gerektiğini görmenize yardımcı olabilir.


Rank Math, doğrudan WordPress panonuza entegre edilmiş kendi özel SEO Denetim Aracına sahiptir . SEMRush gibi premium bir üçüncü taraf SEO Denetim Aracına eşit diyemeyebiliriz ancak veriler anlaşılır ve erişilebilirdir. Yoast SEO ‘nun ise böyle bir işlevi yoktur ve SEO ile ilgili web sitenizi denetlemek için harici bir hizmet kullanmak zorunda kalırsınız.


Yoast SEO vs. Rank Math – WooCommerce SEO


WooCommerce , WordPress için fiili e-Ticaret eklentisidir. Mağaza listeleri oluşturma, ürün ekleme, ödeme  entegrasyonlarını etkinleştirme ve çok daha fazlası dahil olmak üzere WordPress web sitenize e-Ticaret yeteneklerini dahil etmeye yardımcı olur.


Hem Yoast hem de Rank Math, potansiyel bir müşteri aradığında doğrudan arama motoru beslemesinde görünmesi için ürünlerle ilgili meta verileri dahil etmenize yardımcı olabilecek WooCommerce SEO işlevleri sunar.


Ancak, şimdiye kadar bir eğilim türü olarak gördüğümüz gibi, Rank Math WooCommerce SEO işlevselliğini kesinlikle ücretsiz sağlarken, Yoast SEO’da premium bir özellik olarak kilitlenmiştir.


Yoast SEO vs. Rank Math – Rol Yöneticisi


11 Wordpress SEO


Yönetici işlevinin rolü, adından da anlaşılacağı gibi, farklı yazarların web sitenizdeki rollerini ve izin düzeyini kontrol etmenizi sağlar. Bu özellik, kaliteli içerik oluşturmak için birlikte çalışan 100 ‘den fazla yazarın çalıştığı çok yazarlı web siteleri için elbette çok kullanışlıdır.


Artık tüm yazarların web siteniz için optimize edilmiş SEO üretebilmesini sağlamak için Rank Math, Yoast SEO ‘nun atladığı bir özellik olan bir Rol Yöneticisi işlevselliği içeriyor. 


Yoast SEO – Rank Math – Destek


Yoast SEO, yalnızca premium planıyla premium düzeyde destek sunar . Ücretsiz kullanıcılar için, çoğunlukla tüm sorunları çözmenize yardımcı olacak tüm SSS ‘leri kapsayan bir bilgi tabanı oluşturmuşlardır. Ancak söylendiği gibi, Yoast SEO yıllar içinde son derece güvenilir olduğunu kanıtladı ve nadiren destek ekipleriyle temasa geçmek zorunda kalırsınız.


Rank Math ile hikaye tamamen farklı. Blogtaki yeni eklentiler özellikle, destek ekibi ile iletişime geçmeye zorlayabilecek küçük hatalar ve sorunlar yaratabilmektedir. Ancak bununla birlikte, Rank Math ‘ın destek ekipleri de son derece yararlı ve aktiftir, tüm sorunlarınızı çözmek için 7 gün 24 saat boyunca kullanabilirsiniz.


Peki Hangi SEO Eklentisini Seçmelisiniz?


Gördüğünüz gibi Rank Math, SEO oyununuzu bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilecek harika bir özellik koleksiyonu sunuyor. Bu ilgili özelliklerin Yoast SEO da mevcut olmadığı anlamına gelmemektedir. Fakat Yoast SEO bu özelliklerin büyük çoğunluğunu yıllık lisans ücreti ile satışını yaptığını Premium kullanıcılara sunmaktadır.


Bu dikkate alındığında, mevcutta bir Yoast SEO Premium kullanıcı iseniz, o zaman Rank Math ‘a taşımak mantıklı değil. Ancak, ücretsiz Yoast SEO kurulumuna sahip kullanıcılar içinse Rank Math kesinlikle tercih edilebilir bir eklentidir.


Yazımızı beğendiyseniz, Bilişim kategorisi altındaki diğer yazılarımız için tıklayınız.Share this content: