Şimdi yükleniyor
×

AFAD Gönüllüsü Nasıl Olunur ?

afad gönüllüsü

AFAD Gönüllüsü Nasıl Olunur ?

Bu yazımızda AFAD Gönüllüsü Nasıl Olunur, AFAD Gönüllüsü Neler Yapar, AFAD Gönüllüsünün Eğitimleri Nelerdir ve Ne Zaman Başlar konularına değineceğiz.

AFAD Gönüllülük Projesi Nedir?

1-1 AFAD Gönüllüsü Nasıl Olunur ?

AFAD Gönüllülük Projesi ile afet yönetiminin herhangi bir evresinde gönüllü olarak rol almak isteyen bireylerin sürece dahil edilmesi ile görev alanlarının belirlenmesi, eğitimlerle kapasitelerinin arttırılması ve gönüllülük sistemi içerisindeki performanslarının takip edilmesi hedeflenmektedir.

AFAD Gönüllülerinin afet öncesinde, anında ve sonrasında ihtiyaç duyulan alanlarda (sağlık, beslenme, psikososyal destek, barınma, arama kurtarma, vb.) yetiştirilerek afetin her evresinde etkin şekilde çalışması sağlanacaktır. Böylece ülkemiz vatandaşları afet ve acil durumlara karşı daha dirençli hale gelecektir.

AFAD Gönüllüsü Kimdir?

2-1 AFAD Gönüllüsü Nasıl Olunur ?

AFAD Gönüllüsü, tamamıyla kendi isteği doğrultusunda, dayanışma ve yardımlaşma amacıyla bireysel çıkarlarını gözetmeksizin hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece topluma faydalı olmak arzusuyla fiziksel ve mental gücünü, zamanını, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini kullanarak afet ve acil durum öncesinde, anında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlayan kişidir.

AFAD Gönüllülük Projesi ile Neler Hedefleniyor?

3-1 AFAD Gönüllüsü Nasıl Olunur ?
  1. Afet ve Acil Durumlarda yürütülecek faaliyetlerde, refleks ve inisiyatif gücüne sahip, müdahale hızı yüksek, AFAD ekipleri ile organize bir şekilde çalışabilecek gönüllülerin kazanılması, sistem içerisinde tutulması ve teşvik edilmesine yönelik AFAD Gönüllülük Sistemini kurmak.
  2. AFAD Gönüllülerinin yetkinliklerinin eğitimler, faaliyetler ve tatbikatlarla geliştirilmesini sağlamak.
  3. AFAD Gönüllülerinin gücünü harekete geçirerek, afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek ve toplumu afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirmek.
  4. Afet ve acil durumlardan etkilenmiş topluluklara daha etkin bir hizmet sağlamak.
  5. Toplumda gönüllülük bilincini yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak.

AFAD Gönüllülük Projesinin Amacı Nedir?

4-1 AFAD Gönüllüsü Nasıl Olunur ?

Bu programın amacı, afet ve acil durumlar için AFAD’a destek olacak; yaşatmak için yaşamak prensibi ile yoğrulmuş bilgi, beceri ve istekliliğe sahip gönüllüler kazanmak ve yetiştirmektir.

AFAD Gönüllü Eğitim Programı; çevrimiçi eğitimler, yüz yüze eğitimler ve saha eğitimlerinden oluşmaktadır. Üç modülden oluşan eğitim programıyla (Temel AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı, Destek AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı ve Uzman AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı) seviye seviye AFAD Gönüllülerinin eğitilerek afet farkındalığının artırılması ve afet ve acil durumlar karşısında toplum direncinin artırılmasını hedeflenmektedir.

AFAD Gönüllülük Sisteminde, eğitimlere ek olarak, gönüllülerin katılabileceği huzurevi ziyareti, kan bağışı, okullarda kütüphane kurma ve fidan dikme gibi sosyal faaliyetler / görevler de olacaktır. Eğitimler, tatbikatlar, sosyal aktiviteler ve görevlere katılan AFAD gönüllülerine AFAD İl Müdürlüklerindeki Gönüllü İl Koordinatörleri olarak görevlendirilmiş personeller tarafından ve gönüllülük portalı üzerinden puan verilecektir. Bu puanlarla gönüllülere küçük sürpriz hediyeler gönderilecektir.

AFAD Gönüllüsü Başvuru Koşulları Nelerdir?

5-1-1024x399 AFAD Gönüllüsü Nasıl Olunur ?
  1. AFAD Gönüllüsü olmaya istekli 18 yaş ve üzeri olan herkes gönüllü olabilir.
  2. AFAD Gönüllüsü adaylarının eğitim ve çalışma programlarını aksatmayacak zaman opsiyonlarına sahip olması gereklidir.
  3. AFAD Gönüllülük eğitimlerine/ görevlerine katılacak olan AFAD Gönüllüsü adaylarının sağlık durumlarının alan çalışmalarına ve seyahate uygun olması gereklidir.

AFAD Gönüllüsü Nasıl Olunur?

6-1024x576 AFAD Gönüllüsü Nasıl Olunur ?

AFAD Gönüllülük Sistemine başvurular e-devlet üzerinden alınmakta olup başvuru yapan kişiler SMS ve e-mail yoluyla AFAD Gönüllü Portalına (https://gonullu.afad.gov.tr) yönlendirilmektedir. Gönüllü adayları gönüllülük sistemi kapsamındaki eğitim, faaliyet ve görevleri gönüllülük portalı üzerinden takip edebilmektedir.

Temel Farkındalık eğitimlerini tamamlayan gönüllüler, il müdürlükleri saha eğitimlerini hazırladıkça gönüllülere sistem üzerinden bildirmektedir.

Haberler başlığı altındaki sizler için derlenen yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Share this content: